![]()
| INVENTORY ID | 11985800000 |
| TITLE | 350 HP, 1790 RPM, 440V, LOUIS ALLIS,509US, INDUCTION AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 350 |
| SPEED NAMEPLATE | 1,790 |
| VOLTAGE | 440 |
| MANUFACTURER | LOUISALLIS |
| FRAME | 509US |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| CODE | F |
| TYPE | CJS |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.00 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 400 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 5279122001 |
| WEIGHT | 3,600 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 80 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 11" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 5/16" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 4 3/4" |