![]()
| INVENTORY ID | 11985700000 |
| TITLE | 1500 HP, 1190 RPM, 4160V, US MOTORS, 6811MS, INDUCTION AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 1,500 |
| SPEED NAMEPLATE | 1,190 |
| VOLTAGE | 4,160 |
| MANUFACTURER | USMOTORS |
| FRAME | 6811MS |
| ENCLOSURE | WP2 |
| SHAFT | SSES |
| CODE | H |
| TYPE | H |
| INSULATION CLASS | F |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 186 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | K0120037121-100R-02 |
| WEIGHT | 8,000 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 90 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 15" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 4 1/4" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 7 1/4" |