![]()
| INVENTORY ID | 11985600000 |
| TITLE | 300 HP 1785 5RPM, 4160V, LOUIS ALLIS, 5010US AC INDUCTION MOTOR |
| HORSEPOWER | 300 |
| SPEED NAMEPLATE | 1,785 |
| VOLTAGE | 2,300 |
| VOLTAGE 2 | 4,160 |
| MANUFACTURER | LOUISALLIS |
| FRAME | 5010US |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SSES |
| CODE | 6 |
| TYPE | CJ4B |
| INSULATION CLASS | F |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 70.6/39.9 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 08-3017-001 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | FR30045010MV |
| WEIGHT | 8,000 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 40 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 10" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 3 5/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 6 1/4" |