![]()
| INVENTORY ID | 11985500000 |
| TITLE | 500 HP, 1190 RPM, 2300/4100 VOLT, LOUIS ALLIS, FR5812, AC INDUCTION MOTOR |
| HORSEPOWER | 500 |
| SPEED NAMEPLATE | 1,190 |
| SPEED SYNCHRONOUS | 1200 |
| VOLTAGE | 2,300 |
| VOLTAGE 2 | 4,100 |
| MANUFACTURER | LOUISALLIS |
| FRAME | 5812 |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| CODE | TBD |
| TYPE | CJ4D |
| INSULATION CLASS | F |
| BEARINGS | A/F |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 08-3015-001 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | FR50065812MV |
| WEIGHT | 5,720 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 40 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| LEADS FACING DRIVE END | TOP |
| SHAFT HEIGHT | 12" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 3 7/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 11 1/2" |