![]()
| INVENTORY ID | 11985400000 |
| TITLE | 40 HP, 1150/2000 RPM, 500 VDC, GENERAL ELECTRIC, CD366ATY, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 40 |
| SPEED | 1,150 |
| SPEED 2 | 2,000 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 366ATY |
| TYPE | CD |
| WINDING | STABSHUNT |
| ENCLOSURE | DPFG |
| SHAFT | DESS |
| AMPERAGE | 65.2 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 240/120 |
| FIELD AMPERAGE | 3.6/1.5 |
| FIELD RESISTANCE | 47.6 @ 25 DEGREE CELSIUS |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | LJ-1-1030 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5CD193MA003A003 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | D |
| WEIGHT | 1,000 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 2 1/4" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 4 7/8" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 2 1/4" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 2 1/8" |
| SHAFT HEIGHT | 9 1/4" |
| MOTOR LENGTH | 42 1/2" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 13 7/8" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 14" |