![]()
| INVENTORY ID | 11968500000 |
| TITLE | 100 HP, 1775 RPM, 460V, RELIANCE, 405TS INDUCTION AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 100 |
| SPEED NAMEPLATE | 1775 |
| VOLTAGE | 460 |
| MANUFACTURER | RELIANCE |
| FRAME | 405TS |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SSES |
| DESIGN | B |
| CODE | F |
| TYPE | P |
| INSULATION CLASS | F |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 118 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 2MA487413-G1-RE |
| WEIGHT | 820 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 40 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 10" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 1/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 4" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 33 1/2" |