![]()
| INVENTORY ID | 11967400000 |
| TITLE | 75 HP, 300/1500 RPM, 230V, RELIANCE, 1050T, STAB SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 75 |
| SPEED | 300 |
| SPEED 2 | 1,500 |
| VOLTAGE | 230 |
| MANUFACTURER | RELIANCE |
| FRAME | 1050T |
| TYPE | T |
| WINDING | STABSHUNT |
| SHAFT | DESS |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | T1 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 3 1/2" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 8 1/4" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 3 1/2" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 7 3/4" |
| SHAFT HEIGHT | 20 1/2" |
| SHAFT LENGTH | 66" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 34 1/4" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 26 1/2" |