![]()
| INVENTORY ID | 11967300000 |
| TITLE | 20 HP, 400/1200 RPM, RELIANCE, 230T, SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 20 |
| SPEED | 400 |
| SPEED 2 | 1,200 |
| MANUFACTURER | RELIANCE |
| FRAME | 230T |
| TYPE | T |
| WINDING | SHUNT |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 74 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | AF |
| FIELD VOLTAGE | 230 |
| FIELD AMPERAGE | 1.7 |
| FIELD RESISTANCE | 4.65 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 50 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 7UH-10378T1 |
| INSULATION CLASS | B |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 2 1/2" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 6" APPROX COUPLING |
| SHAFT HEIGHT | 15" |
| SHAFT LENGTH | 41" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 24" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 14" |