![]()
| INVENTORY ID | 11967000000 |
| TITLE | 150 HP, 400/500 RPM, 230V, RELIANCE, 1970T, SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 150 |
| SPEED | 400 |
| SPEED 2 | 500 |
| VOLTAGE | 230 |
| MANUFACTURER | RELIANCE |
| FRAME | 1970T |
| TYPE | T |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | TENV |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 54.0 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 230 |
| FIELD AMPERAGE | 5.5 |
| FIELD RESISTANCE | 95 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 50 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 6UH125286 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 4 1/2" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 8 3/4" |
| SHAFT HEIGHT | 20 3/4" |
| SHAFT LENGTH | 68" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 34 1/2" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 35 1/2" |