![]()
| INVENTORY ID | 11945000000 |
| TITLE | 215 HP 1785 RPM, 660 VOLT, SIEMENS 447/9T AC INVERTER DUTY MOTOR |
| HORSEPOWER | 215 |
| SPEED | 1785 |
| SPEED SYNCHRONOUS | 1800 |
| VOLTAGE | 660 |
| MANUFACTURER | SIEMENS |
| FRAME | 447/9T |
| ENCLOSURE | TEBC |
| SHAFT | SESS |
| DESIGN | A |
| CODE | H |
| TYPE | TFS |
| INSULATION CLASS | F1 |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.0 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | FL AMPS 174 (NL AMPS 59) |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | MF002620-3/30 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 6E-449THFS8859AA-F3-W |
| WEIGHT | 3,240 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 40 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | TOP |
| SHAFT HEIGHT | 12" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 3 5/16" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 8" |