![]()
| INVENTORY ID | 11944900000 |
| TITLE | 335 HP 1780 RPM, 660 VOLT, SIEMENS 5011L INVERTER DUTY AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 335 |
| SPEED | 1780 |
| SPEED SYNCHRONOUS | 1800 |
| VOLTAGE | 660 |
| MANUFACTURER | SIEMENS |
| FRAME | 5011L |
| ENCLOSURE | TEBC |
| SHAFT | SESS |
| DESIGN | A |
| CODE | G |
| TYPE | TFS |
| INSULATION CLASS | F1 |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.0 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | FL270, NL92 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | MF002120-415 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 6D-5011LHFS8843AA-F3-W |
| WEIGHT | 5,500 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 40 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | TOP |
| SHAFT HEIGHT | 13 1/2" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 3 15/16" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 7 3/4" |