![]()
| INVENTORY ID | 11944800000 |
| TITLE | 870 HP (650 KW) 842 RPM, 660 VOLT, SIEMENS 788S, INVERTER DUTY AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 870 |
| SPEED | 842 |
| SPEED SYNCHRONOUS | 900 |
| VOLTAGE | 660 |
| MANUFACTURER | SIEMENS |
| FRAME | 788S |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| TYPE | CGZ |
| INSULATION CLASS | F |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.0 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 56.67 |
| AMPERAGE | 700 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | E11918-04-1 |
| WEIGHT | 11,840 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 40 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 20 1/2" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 5" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 9 3/8" |