| INVENTORY ID | 11939100000 |
| TITLE | 1250 HP, 710 RPM, 4000 VOLT, GENERAL ELECTRIC, 8411S, AC INDUCTION MOTOR |
| HORSEPOWER | 1,250 |
| SPEED NAMEPLATE | 710 |
| SPEED SYNCHRONOUS | 900 |
| VOLTAGE | 4,000 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 8411S |
| ENCLOSURE | DP WITH TOP HAT |
| SHAFT | SESS |
| CODE | E |
| TYPE | K |
| BEARINGS | SLEEVE |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 170 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | DR8410971 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5K841172A20 |
| WEIGHT | 13,200 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 90 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 20" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 5 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 11 1/4" |