![]()
| INVENTORY ID | 11924100000 |
| TITLE | 940 HP, 500/1000 RPM, 600 VOLT, GENERAL ELECTRIC, CD6881, SHUNT USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 940 |
| SPEED | 500 |
| SPEED 2 | 1000 |
| VOLTAGE | 600 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 6881 |
| TYPE | CD |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | TEWAC |
| SHAFT | DESS |
| AMPERAGE | 1270 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 240 |
| FIELD AMPERAGE | 26.0 - 13.7 |
| FIELD RESISTANCE | 6.95 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | YM-4-6 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5CD685MA800C801 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 23,100 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 6 3/4" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 13 7/8" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 6 3/4" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 13 7/8" |
| SHAFT HEIGHT | 27" |
| MOTOR LENGTH | 108" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 52" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 60" |