![]()
| INVENTORY ID | 11893300000 |
| TITLE | 30 HP, 1750/2300 RPM, 500 VOLT, BALDOR, AD288AT, SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 30 |
| SPEED | 1750 |
| SPEED 2 | 2300 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | BALDOR |
| FRAME | 288AT |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | DPFG |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 51 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 150/300 |
| FIELD AMPERAGE | 4.0 - 2.2 / 2.0 - 1.1 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | SGN125 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 288005F10179 |
| SERVICE FACTOR | 1.0 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | D |
| WEIGHT | 575 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 1 7/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 4" |
| SHAFT HEIGHT | 9" |
| MOTOR LENGTH | 32" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 10 1/2" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 14" |