![]()
| INVENTORY ID | 11893000000 |
| TITLE | 75 HP 1165 RPM, 460V, P&H, 405, DES SHAFT, INDUCTION AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 75 |
| SPEED NAMEPLATE | 1165 |
| SPEED SYNCHRONOUS | 1200 |
| VOLTAGE | 460 |
| MANUFACTURER | P&H |
| FRAME | 405 |
| ENCLOSURE | TENV |
| SHAFT | 1 TAPPERED, 1 STRAIGHT |
| TYPE | HAF |
| INSULATION CLASS | F |
| BEARINGS | A/F |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 85 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 511289-296 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | EBM-10F1 |
| WEIGHT | 945 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| SHAFT HEIGHT | 10" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 7/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 6 1/8" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 2 3/8" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 7" |