![]()
| INVENTORY ID | 11892700000 |
| TITLE | 200 HP, 1185 RPM, 460V, US ELECTRIC, 449TS TE, INDUCTION AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 200 |
| SPEED NAMEPLATE | 1185 |
| SPEED SYNCHRONOUS | 1200 |
| VOLTAGE | 460 |
| MANUFACTURER | USELECTRICAL |
| FRAME | 449TS TE |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| DESIGN | A |
| CODE | H |
| TYPE | T |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 234 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | RO1P241007R-1 |
| WEIGHT | 2,190 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 40 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 11" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 5" |