![]()
| INVENTORY ID | 11892500000 |
| TITLE | QTY (2) 770/495 HP, 530/1600 RPM, 613/640 VOLT, ABB, DMA450XS5V, SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 770 |
| SPEED | 530 |
| SPEED 2 | 1600 |
| VOLTAGE | 613 |
| MANUFACTURER | ABB |
| FRAME | 450XS5V |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | BV |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 994 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| YEAR OF MANUFACTURE | 1994 |
| FIELD VOLTAGE | 220 |
| FIELD AMPERAGE | 30.6/7.5 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| INSULATION CLASS | F |
| WEIGHT | 12,400 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 5 1/2" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 10" |
| SHAFT HEIGHT | 18" |
| MOTOR LENGTH | 88" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 30" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 52 1/4" |