![]()
| INVENTORY ID | 11892100000 |
| TITLE | QTY (2) 550/550 HP, 500/1050 RPM, 570/640 VOLT, ABB, DMA40034V, SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 550 |
| SPEED | 500 |
| SPEED 2 | 1050 |
| VOLTAGE | 570 |
| MANUFACTURER | ABB |
| FRAME | 40034V |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | BV |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 766 |
| BEARINGS | A/F |
| YEAR OF MANUFACTURE | 1994 |
| FIELD VOLTAGE | 220 |
| FIELD AMPERAGE | 33/13.5 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| INSULATION CLASS | F |
| WEIGHT | 9,500 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 4 3/4" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 8 1/2" |
| SHAFT HEIGHT | 18" |
| MOTOR LENGTH | 80" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 28" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 45" |