![]()
| INVENTORY ID | 11880900000 |
| TITLE | 600 HP, 1177 RPM, 2300V, WESTINGHOUSE, H686F, AC INDUCTION MOTOR |
| HORSEPOWER | 600 |
| SPEED NAMEPLATE | 1177 |
| SPEED SYNCHRONOUS | 1200 |
| VOLTAGE | 2300 |
| MANUFACTURER | WESTINGHOUSE |
| FRAME | 686F |
| ENCLOSURE | WP1 |
| SHAFT | SESS |
| DESIGN | B |
| TYPE | HS |
| INSULATION CLASS | B |
| BEARINGS | A.F |
| SERVICE FACTOR | 1.0 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 132 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 2-1753776 |
| WEIGHT | 3,950 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 40 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 3 3/4" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 5 1/4" |