![]()
| INVENTORY ID | 11879700000 |
| TITLE | 500 HP, 1788 RPM, 460 VOLT, ABB 586M, AC INDUCTION MOTOR |
| HORSEPOWER | 500 |
| SPEED NAMEPLATE | 1788 |
| VOLTAGE | 460 |
| MANUFACTURER | ABB |
| FRAME | 586M |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| DESIGN | A |
| CODE | H |
| TYPE | M2BA 586MA 4B3 |
| INSULATION CLASS | F |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 645 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 3419633 |
| WEIGHT | 4,015 |
| DUTY | CONT |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | RIGHT |
| SHAFT HEIGHT | 15 1/2" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 3 1/4" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 8 1/2" |