![]()
| INVENTORY ID | 11869700000 |
| TITLE | QTY (2) 10 HP, 1150/3000, 240 VOLT, GENERAL ELECTRIC, CD2110AT SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 10 |
| SPEED | 1150 |
| SPEED 2 | 3000 |
| VOLTAGE | 240 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 2110AT |
| TYPE | CD |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | DPFG |
| SHAFT | SSES |
| AMPERAGE | 38 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 120 |
| FIELD AMPERAGE | 3.0/.88 |
| FIELD RESISTANCE | FLD OHMS AT 25 DEG C |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | MR8-1680-AS |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5CD154PA008A008 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | E |
| WEIGHT | 265 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 1 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 2 7/8" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | TACK ON BRAKE END |
| SHAFT HEIGHT | 5 1/4" |
| SHAFT LENGTH | 25 1/2" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 8 1/2" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 12 1/2" |