![]()
| INVENTORY ID | 11869000000 |
| TITLE | QTY (2) 20 HP, 1750/3600, 240 VOLT, GENERAL ELECTRIC, CD258AT, SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 20 |
| SPEED | 1750 |
| SPEED 2 | 3600 |
| VOLTAGE | 240 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 258AT |
| TYPE | CD |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | DPFG-BV |
| SHAFT | SSES |
| AMPERAGE | 76 |
| DUTY | 15 MIN |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 120 |
| FIELD AMPERAGE | 3.34/1.32 |
| FIELD RESISTANCE | FLD OHMS @ 25 DEGREE C 26 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 5CD163SAO35A802 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | E |
| WEIGHT | 330 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 1 5/8" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 3 3/8" |
| SHAFT HEIGHT | 6 1/4" |
| SHAFT LENGTH | 26" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 9 1/2" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 12 1/2" |