| INVENTORY ID | 11868800000 |
| TITLE | 400 HP, 1785 RPM, 2300V, US ELECTRIC, AC VERTICAL PUMP MOTOR WITH HOLLOW SHAFT |
| HP | 400 |
| RPM | 1,785 |
| VOLTAGE 1 | 2,300 |
| MANUFACTURER | USELECTRIC |
| FRAME | 5807PH |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT TYPE | HOLLOW |
| DESIGN | B |
| CODE | G |
| TYPE | JVE4 |
| UPPER BEARINGS | 7228-BCB |
| LOWER BEARINGS | 6226-JC3 |
| SERVICE FACTOR | 1.0 |
| PHASE | 3 |
| HERTZ | 60 |
| AMPS | 90 |
| SERIAL/ID NUMBER | H14768 |
| MODEL/STYLE NUMBER | A04A0380674R-2 |
| WEIGHT | 5,565 |
| DUTY | CONT |
| DEGREE TEMP RISE | 40 |
| FLANGE DIAMETER | 24 1/4" |
| DIAMETER CTR TO CTR | 14 3/4" |
| DIAMETER OF HOLE | 7/8" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 11/16" |