![]()
| INVENTORY ID | 11868400000 |
| TITLE | QTY (2) 20 HP, 1150/3450 RPM 240 VOLT, GENERAL ELECTRIC, 288AT, SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 20 |
| SPEED | 1150 |
| SPEED 2 | 3450 |
| VOLTAGE | 240 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 288AT |
| TYPE | CD |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | DPFG-BV |
| SHAFT | SSES |
| AMPERAGE | 73 |
| DUTY | 30 |
| BEARINGS | AF |
| FIELD VOLTAGE | 120 |
| FIELD AMPERAGE | 4.24/1.02 |
| FIELD RESISTANCE | FLD OHMS @ 25 C |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | AT8-842-AT |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5CD174TA063A002 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | E |
| WEIGHT | 525 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 1 7/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 4" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | TACK ON BRAKE END |
| SHAFT HEIGHT | 7" |
| SHAFT LENGTH | 32" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 10 3/4" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 14" |