![]()
| INVENTORY ID | 11868200000 |
| TITLE | QTY (2) 30 HP, 1750/3600 RPM 240 VOLT, GENERAL ELECTRIC, 259AT, SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 30 |
| SPEED | 1750 |
| SPEED 2 | 3600 |
| VOLTAGE | 240 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 259AT |
| TYPE | CD |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | DPFG-BV |
| SHAFT | SSES |
| AMPERAGE | 114 |
| DUTY | 15 MIN |
| BEARINGS | AF |
| FIELD VOLTAGE | 120 |
| FIELD AMPERAGE | 3.56/1.3 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | KR8-2165-KR |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5CD164UA049A800 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | E |
| WEIGHT | 395 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 1 5/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 3 3/8" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | TACK ON BRAKE END |
| SHAFT HEIGHT | 6 1/4" |
| SHAFT LENGTH | 28" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 10" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 14" |