![]()
| INVENTORY ID | 11867900000 |
| TITLE | 50 HP, 850/2400 RPM, 240 VOLT, GENERAL ELECTRIC, 366AT, STABSHUNT USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 50 |
| SPEED | 850 |
| SPEED 2 | 2400 |
| VOLTAGE | 240 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 366AT |
| TYPE | CD |
| WINDING | STABSHUNT |
| ENCLOSURE | DPFG-BV |
| SHAFT | SSES |
| AMPERAGE | 178 |
| DUTY | 30 |
| BEARINGS | AF |
| FIELD VOLTAGE | 120 |
| FIELD AMPERAGE | 7.2/1.8 |
| FIELD RESISTANCE | 25 DEGREE C |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | BU-1-315 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5CD193RA015A012 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | D |
| WEIGHT | 900 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 2 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 5" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | TACK ON BRAKE END |
| SHAFT HEIGHT | 9" |
| SHAFT LENGTH | 35" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 13 1/4" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 13 3/4" |