| INVENTORY ID | 11866500000 |
| TITLE | 2200 HP, 600/975 RPM, 600 VOLT, CANADIAN GE, CDF1893, SHUNT USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 2200 |
| SPEED | 600 |
| SPEED 2 | 975 |
| VOLTAGE | 600 |
| MANUFACTURER | CANADIAN GE |
| FRAME | CDF1893 |
| TYPE | CD |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | TEFV |
| SHAFT | DESS |
| AMPERAGE | 2880 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 102828 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 131539 |
| WEIGHT | 21,320 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 9 3/16" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 12" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 8" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 12" |
| SHAFT HEIGHT | 28 3/4" |
| MOTOR LENGTH | 109" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 51" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 50" |