![]()
| INVENTORY ID | 11864900000 |
| TITLE | 500 HP, 890 RPM, 2300V, WESTINGHOUSE, 4010, INDUCTION AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 500 |
| SPEED NAMEPLATE | 890 |
| SPEED SYNCHRONOUS | 900 |
| VOLTAGE | 2,300 |
| MANUFACTURER | WESTINGHOUSE |
| FRAME | 4010 |
| ENCLOSURE | TEAAC |
| SHAFT | SESS |
| CODE | G |
| INSULATION CLASS | F |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 118 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 6714BA-2 |
| WEIGHT | 6,590 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 40 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 15" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 7 1/4" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 3 3/18" |