| INVENTORY ID | 11863700000 |
| TITLE | 2,500 HP, 685/1250 RPM 650V, CANADIAN GENERAL, CDF1893, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 2500 |
| SPEED | 685 |
| SPEED 2 | 1,250 |
| VOLTAGE | 650 |
| MANUFACTURER | CANADIAN GE |
| FRAME | 1893 |
| TYPE | CDF |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | TESV |
| SHAFT | DESS |
| AMPERAGE | 3,230 |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 240 |
| FIELD AMPERAGE | 19 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 1028284A |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 131539 |
| SERVICE FACTOR | 1.25 |
| INSULATION CLASS | F |
| WEIGHT | 23,420 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 9 3/16" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 12" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 8" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 12" |
| SHAFT HEIGHT | 28 3/4" |
| MOTOR LENGTH | 109" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 51" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 50" |