![]()
| INVENTORY ID | 11863300000 |
| TITLE | 950 HP, 888 RPM, 2300V, WESTINGHOUSE, T883E, INDUCTION AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 950 |
| SPEED NAMEPLATE | 888 |
| SPEED SYNCHRONOUS | 900 |
| VOLTAGE | 2,300 |
| MANUFACTURER | WESTINGHOUSE |
| FRAME | T883E |
| ENCLOSURE | TEAAC |
| SHAFT | SESS |
| DESIGN | B |
| TYPE | HS |
| INSULATION CLASS | F |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.0 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 218 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 1-1758018 |
| WEIGHT | 8,000 |
| TEMPERATURE RISE | 40 |
| CAST IRON FRAME | NO |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | RIGHT |
| SHAFT HEIGHT | 22" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 5" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 9" |