![]()
| INVENTORY ID | 11862500000 |
| TITLE | 75 HP, 1150/2300 RPM, 500V, GENERAL ELECTRIC, CD407AT, STAB SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 75 |
| SPEED | 1150 |
| SPEED 2 | 2300 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 407AT |
| TYPE | CD |
| WINDING | STABSHUNT |
| ENCLOSURE | DPFG-BV |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 122 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 300 |
| FIELD AMPERAGE | 2.95/1.18 |
| FIELD RESISTANCE | FIELDS OHMS 25 C 73 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | AY-1-11 HY |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5CD203MA008A022 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | D |
| WEIGHT | 1,350 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 2 3/4" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 4 3/8" |
| SHAFT HEIGHT | 10" |
| MOTOR LENGTH | 40" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 16" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 17 3/4" |