| INVENTORY ID | 11860100000 |
| TITLE | QTY. (3) 1200 HP (896 KW) 1185 RPM, 690V, SIEMENS, INVERTER DUTY AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 1,200 |
| SPEED | 1,185 |
| VOLTAGE | 690 |
| VOLTAGE 2 | 586 |
| MANUFACTURER | SIEMENS |
| FRAME | 880 |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| DESIGN | N |
| TYPE | CGZ |
| INSULATION CLASS | F |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 100 |
| AMPERAGE | 896/953/910 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | E08357-09-1 |
| WEIGHT | 17,580 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 50 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 21 3/4" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 5 1/2" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 10 1/2" |