![]()
| INVENTORY ID | 11856900000 |
| TITLE | 400 HP (300 KW), 1750/2000 RPM, 500V, SHANGHAI NANYAN/ELECTRIC MACHINE COMPANY, 24-280/22 USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 400 |
| SPEED | 1750 |
| SPEED 2 | 2000 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | SHANGHAI NANYANG |
| FRAME | 24-280/22 |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | IP21S |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 644 |
| BEARINGS | A/F |
| YEAR OF MANUFACTURE | 2007 |
| FIELD RESISTANCE | 22 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 105 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 10HD2993-1 |
| INSULATION CLASS | F |
| WEIGHT | 3,090 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 3 3/4" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 6 7/8" |
| SHAFT HEIGHT | 11 1/2" |
| MOTOR LENGTH | 59" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 18" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 35 1/2" |