![]()
| INVENTORY ID | 11852800000 |
| TITLE | 60 HP, 1180 RPM, 460V, CGE 404T, INDUCTION AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 60 |
| SPEED NAMEPLATE | 1180 |
| VOLTAGE | 460 |
| MANUFACTURER | CGE |
| FRAME | 404T |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| DESIGN | B |
| TYPE | K |
| INSULATION CLASS | B |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.0 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 74 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | ER2440 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 1F3724P |
| WEIGHT | 1,026 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 40 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 10 1/4" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 13/16" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 7 1/4" |