![]()
| INVENTORY ID | 11850200000 |
| TITLE | 50 HP, 1880 RPM, 230V, AQUA-AEROBIC, 365LPZ, AC VERTICAL PUMP MOTOR WITH SOLID SHAFT |
| HP | 50 |
| RPM | 1180 |
| VOLTAGE 2 | 460 |
| VOLTAGE 1 | 230 |
| MANUFACTURER | AQUAAEROBIC |
| FRAME | 365LPZ |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT TYPE | SOLID |
| DESIGN | B |
| CODE | P |
| TYPE | G |
| UPPER BEARINGS | 65BC03JP30X |
| LOWER BEARINGS | 75BJ32J30X |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| HERTZ | 60 |
| AMPS | 123/61.9 |
| SERIAL/ID NUMBER | B9036911-010 |
| MODEL/STYLE NUMBER | B459401 |
| WEIGHT | 1,069 |
| DUTY | CONT |
| DEGREE TEMP RISE | 40 |
| FLANGE DIAMETER | 16 1/2" |
| DIAMETER CTR TO CTR | 14 3/4" |
| DIAMETER OF HOLE | 5/8" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 1 1/2" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 30" |