![]()
| INVENTORY ID | 11849900000 |
| TITLE | 200 HP, 705 RPM, 440 VOLT, WESTINGHOUSE, AC40, AC SLIP RING CRANE MOTOR |
| HORSEPOWER | 200 |
| SPEED | 705 |
| STATOR VOLTAGE 1 | 440 |
| MANUFACTURER | WESTINGHOUSE |
| TYPE | AC |
| FRAME | 40 |
| SHAFT HEIGHT | 17 |
| SHAFT EXTENSION | DETS |
| ENCLOSURE | TENV |
| STATOR AMPS | 282 |
| BEARINGS | A/F |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 19B6071 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 25-66 |
| PHASE | 3 |
| DUTY (MINUTES) | 60 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| WEIGHT | 4,060 |
| YEAR OF MANUFACTURE | 1966 |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 4 1/4" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 8 3/8" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 4 1/4" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 7 3/8" |
| OVERALL LENGTH | 72" |
| FRONT BOLT HOLE TO SHAFT | 11" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 31 1/2" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 35 3/4" |