![]()
| INVENTORY ID | 11839200000 |
| TITLE | 400 HP, 1786 RPM, 2300 VOLT, WESTINGHOUSE, 5809S, INDUCTION AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 400 |
| SPEED NAMEPLATE | 1786 |
| SPEED SYNCHRONOUS | 1800 |
| VOLTAGE | 2,300 |
| MANUFACTURER | WESTINGHOUSE |
| FRAME | 5809S |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| INSULATION CLASS | F |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.5 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 86 |
| WEIGHT | 3,500 |
| DUTY | CONT |
| LEADS FACING DRIVE END | TOP |
| SHAFT HEIGHT | 14 1/2" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 3 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 6 1/2" |