![]()
| INVENTORY ID | 11820200000 |
| TITLE | 1750 HP, 3572 RPM, 2300V, TECO WESTINGHOUSE, 4512, INDUCTION AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 1750 |
| SPEED NAMEPLATE | 3572 |
| SPEED SYNCHRONOUS | 3600 |
| VOLTAGE | 2300 |
| MANUFACTURER | TECO |
| FRAME | 4512 |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| DESIGN | B |
| CODE | G |
| TYPE | AMCK-52001 |
| INSULATION CLASS | F |
| BEARINGS | SLEEVE |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 367 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | MFD5B31-1 |
| WEIGHT | 8,376 |
| TEMPERATURE RISE | 40 |
| CAST IRON FRAME | NO - STEEL PLATE |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | RIGHT |
| SHAFT HEIGHT | 18" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 3 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 6 3/4" |