![]()
| INVENTORY ID | 11813300000 |
| TITLE | 200 HP, 1780 RPM, 460V, US MOTOR, 444VP, AC VERTICAL PUMP MOTOR SOLID WITH RATCHET SHAFT |
| HP | 200 |
| RPM | 1780 |
| VOLTAGE 1 | 460 |
| MANUFACTURER | USMOTORS |
| FRAME | 444VP |
| ENCLOSURE | TE |
| SHAFT TYPE | SOLID WITH RATCHET |
| DESIGN | B |
| CODE | G |
| TYPE | TV-4 |
| UPPER BEARINGS | 7320MG (QTY OF 2) |
| LOWER BEARINGS | 6017-Z-J |
| THRUST | HIGH |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| HERTZ | 60 |
| AMPS | 229 |
| SERIAL/ID NUMBER | 842000-940 |
| MODEL/STYLE NUMBER | CK1320105 |
| WEIGHT | 2,140 |
| DEGREE TEMP RISE | 40 |
| FLANGE DIAMETER | 16 5/8" |
| DIAMETER CTR TO CTR | 14 5/8" |
| DIAMETER OF HOLE | 5/8" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 1/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 48" |