| INVENTORY ID | 11804500000 |
| TITLE | 100 HP, 1190 RPM 460V, US MOTORS, 444VP, AC VERTICAL PUMP MOTOR WITH HOLLOW SHAFT |
| HP | 100 |
| RPM | 1190 |
| VOLTAGE 1 | 460 |
| MANUFACTURER | USMOTORS |
| FRAME | 444VP |
| ENCLOSURE | DP |
| SHAFT TYPE | HOLLOW |
| DESIGN | B |
| CODE | G |
| TYPE | RV1 |
| UPPER BEARINGS | 6214-2Z-J OPP SHAFT END |
| LOWER BEARINGS | 6314-J SHAFT END |
| THRUST | NORMAL |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| HERTZ | 60 |
| AMPS | 115 |
| SERIAL/ID NUMBER | C0498044704-001R-01 |
| WEIGHT | 1,425 |
| DUTY | CONT |
| DEGREE TEMP RISE | 40 |
| FLANGE DIAMETER | 16 1/8" |
| DIAMETER CTR TO CTR | 15 1/4" |
| DIAMETER OF HOLE | 5/8" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 1/8" |