![]()
| INVENTORY ID | 11804200000 |
| TITLE | 100 HP, 1190 RPM 460V, US MOTORS, 444LP, AC VERTICAL PUMP MOTOR WITH SOLID SHAFT |
| HP | 100 |
| RPM | 1190 |
| VOLTAGE 1 | 460 |
| MANUFACTURER | USMOTORS |
| FRAME | 444LP |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT TYPE | SOLID |
| DESIGN | B |
| CODE | G |
| TYPE | TV9 |
| UPPER BEARINGS | 6313-JC3 |
| LOWER BEARINGS | 5312-A |
| SERVICE FACTOR | 1.0 |
| PHASE | 3 |
| HERTZ | 60 |
| AMPS | 121 |
| SERIAL/ID NUMBER | F0401031512-100R-01 |
| WEIGHT | 1,755 |
| DUTY | CONT |
| DEGREE TEMP RISE | 40 |
| FLANGE DIAMETER | 16 3/8" |
| DIAMETER CTR TO CTR | 14 5/8" |
| DIAMETER OF HOLE | 5/8" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 1/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 39 1/2" |