| INVENTORY ID | 11804000000 |
| TITLE | 150 HP, 1775 RPM, 460V, US MOTORS, H444TP, VERTICAL PUMP MOTOR WITH HOLLOW SHAFT WITH RATCHET |
| HP | 150 |
| RPM | 1775 |
| VOLTAGE 1 | 460 |
| MANUFACTURER | USMOTORS |
| FRAME | H444TP |
| ENCLOSURE | WPI |
| SHAFT TYPE | HOLLOW WITH RATCHET |
| DESIGN | B |
| CODE | F |
| TYPE | RU |
| UPPER BEARINGS | 7322-BEH |
| LOWER BEARINGS | 6215-J |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| HERTZ | 60 |
| AMPS | 171 |
| SERIAL/ID NUMBER | HOR5052SLG |
| MODEL/STYLE NUMBER | BF78A |
| WEIGHT | 1,370 |
| DUTY | CONT |
| DEGREE TEMP RISE | 40 |
| FLANGE DIAMETER | 16 1/4" |
| DIAMETER CTR TO CTR | 14 3/4" |
| DIAMETER OF HOLE | 5/8" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 1/4" |