![]()
| INVENTORY ID | 11801700000 |
| TITLE | 40 HP, 1770 RPM, 230V, WORLDWIDE, 324TC, INDUCTION AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 40 |
| SPEED NAMEPLATE | 1770 |
| SPEED SYNCHRONOUS | 1800 |
| VOLTAGE | 230 |
| VOLTAGE 2 | 460 |
| MANUFACTURER | WORLDWIDE |
| FRAME | 324TC |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| DESIGN | B |
| CODE | G |
| TYPE | SMHE |
| INSULATION CLASS | F |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 93/46.5 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 703095 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | WWBS40-18-324TC |
| WEIGHT | 560 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 40 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 8" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 1/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 5 1/4" |