![]()
| INVENTORY ID | 11800800000 |
| TITLE | 400 HP, 1780 RPM, 2300 VOLT, TOSHIBA, 400L INDUCTION AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 400 |
| SPEED NAMEPLATE | 1780 |
| SPEED SYNCHRONOUS | 1800 |
| VOLTAGE | 2300 |
| MANUFACTURER | TOSHIBA |
| FRAME | 400L |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| DESIGN | NEMA A |
| CODE | G/H |
| TYPE | TIKK |
| BEARINGS | 6320 |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 94 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 50400264 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | A4004FLF3J0 |
| WEIGHT | 6,485 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| LEADS FACING DRIVE END | TOP |
| SHAFT HEIGHT | 15 1/2" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 3 5/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 6 1/4" |