![]()
| INVENTORY ID | 11795200000 |
| TITLE | 15 HP, 850/2500 RPM, 240V GENERAL ELECTTRIC, 409, SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 15 |
| SPEED | 850 |
| SPEED 2 | 2500 |
| VOLTAGE | 240 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 409 |
| TYPE | CD |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | TENV |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 55 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD RESISTANCE | 112 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 60 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | CD48-141 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5BY409A1 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 1 5/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 5 1/4" |
| SHAFT HEIGHT | 6 3/4" |
| SHAFT LENGTH | 45" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 11" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 16 1/2" |