![]()
| INVENTORY ID | 11793400000 |
| TITLE | QTY (2) 30 HP, 1750/2300, 240V, RELIANCE, LC2812ATZ, SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 30 |
| SPEED | 1750 |
| SPEED 2 | 2300 |
| VOLTAGE | 240 |
| MANUFACTURER | RELIANCE |
| FRAME | 2812ATZ |
| TYPE | TR |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 104 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | AF |
| FIELD VOLTAGE | 180 |
| FIELD AMPERAGE | 2.20/1.71 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | B9105596-010001 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | B649316 |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 980 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 2 5/16" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 4 15/16" |
| SHAFT HEIGHT | 7" |
| SHAFT LENGTH | 53 1/2" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 11" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 24 1/2" |