![]()
| INVENTORY ID | 11793000000 |
| TITLE | 1000 KVA 6900V PRI, 460V SEC, VIRGINIA, INDOOR TRANSFORMER, USED POWER TRANSFORMER |
| RATING | 1,000 |
| PRIMARY VOLTAGE | 6,900 |
| SECONDARY VOLTAGE | 460 |
| MANUFACTURER | VIRGINIA |
| PHASE | 1 |
| HERTZ | 60 |
| AGE | 1999 |
| TAPS ABOVE AND BELOW | 2 ABOVE, 2 BELOW |
| TAPS VOLTAGES | 7245/ 7073/ 6798/ 6556 |
| IMPEDANCE | 5.98 |
| TYPE | FLUID |
| WEIGHT | 10,000 |
| CLASS | OA |
| SERIAL NUMBER | 631000A00-9316 |
| TEMPERATURE RISE | 65 |
| DEPTH | 88" |
| WIDTH | 94" |
| HEIGHT | 93" |
| LOAD BREAK SWITCH | NO |