![]()
![]()
| INVENTORY ID | 11792800100 |
| TITLE | 2500 KVA 6900V PRI, 480/277V SEC, SIEMENS, DRY TYPE, INDOOR TRANSFORMER - $24,500.00 |
| RATING | 2,500 |
| PRIMARY VOLTAGE | 6,900 |
| SECONDARY VOLTAGE | 480 / 277 |
| MANUFACTURER | SIEMENS |
| PHASE | 3 |
| HERTZ | 60 |
| AGE | 1999 |
| TAPS ABOVE AND BELOW | 2 ABOVE, 2 BELOW |
| TAPS VOLTAGES | 7245/ 7073/ 6728/ 6555 |
| IMPEDANCE | 5.75+ |
| TYPE | DRY |
| WEIGHT | 12,000 |
| CLASS | AA/FAA |
| SERIAL NUMBER | WA418A |
| TEMPERATURE RISE | 150 |
| DEPTH | 58" |
| WIDTH | 108" |
| HEIGHT | 102" |
| LOAD BREAK SWITCH | NO |