![]()
| INVENTORY ID | 11790600000 |
| TITLE | 125 HP, 1185 RPM, 460V, TOSHIBA, 445T INVERTER DUTY AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 125 |
| SPEED | 1185 |
| SPEED SYNCHRONOUS | 1200 |
| VOLTAGE | 460 |
| MANUFACTURER | TOSHIBA |
| FRAME | 445T |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| DESIGN | FCK1 |
| CODE | G |
| TYPE | TKKH |
| INSULATION CLASS | F |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 156 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 130203494 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | B1256FLF3BSHD |
| WEIGHT | 1,955 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 40 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 11" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 3 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 8 3/8" |